Sanácie
Sanáciu muriva vnímame ako obnovu poškodeného, zdegradovaného muriva do pôvodného stavu. Degradácia tehlového, kamenného alebo zmiešaného muriva nastáva najmä vplyvom pôsobenia vlhkosti, transportom solí a minerálov. Tieto prejavy sú opticky viditeľné nepravidelnými vlhkostnými mapami, odutím až rozpadnutím omietky, mineralizovaním a kryštalizovaním solí. Sekundárnym prejavom je tvorba plesní. Príčinou degradácie muriva a ich omietok je väčšinou absentujúca prípadne nefunkčná hydroizolácia. Ďalšou príčinou sú tepelné mosty a nesprávne užívanie priestorov.
SANÁCIA JE SYSTÉM OPATRENÍ
Iba komplexne zrealizovaný sanačný systém opatrení môže priniesť požadovaný výsledok. Primárne realizovaná hydroizolácia (tlaková injektáž) zamedzí vzlínaniu vody, nie však na 100%. Do muriva počas injektážnych prác nevidíme, preto je nevyhnutné vykonať poistnú hydroizoláciu. Na ošetrený a prerovnaný povrch nanášame hydroizolačný šlem voči negatívnemu tlaku vody. Po vyzretí sa realizuje spojovací mostík, teda sanačný špric. Po jeho vyzretí sa nanáša hrubá sanačná omietka. V princípe platí pravidlo, že hrúbka sanačnej omietky nemôže byť menšia ako 20 mm. Po jej vyzretí sa realizuje jemná sanačná omietka za účelom prekrytia trhlín a zjemnenia štruktúry povrchu. Finálny náter musí byť difúzne otvorený a vhodný na sanačné omietky.
ČO JE SANAČNÁ OMIETKA ?
Sanačná omietka je svojou štruktúrou veľmi pórovitá omietka. Jej charakteristickými znakmi sú nízky difúzny odpor a nízka nasiakavosť.
ČO JE WTA SANAČNÁ OMIETKA ?
WTA je skratka pre vedecko-technické pracovné združenie, ktoré v Nemecku pôsobí ako inštitút zaoberajúci sa normotvorením pre oblasť stavebníctva. WTA omietka je certifikovaná omietka, ktorá spĺňa podmienky a testy stanovené touto organizáciou.